Savetovalište za trudnice i uloga ginekološko-akušerske sestre

Kontrolu trudnice i praćenje toka trudnoće, po pravilu vrši lekar ginekolog, putem kućnih poseta, ambulantnih pregleda i najzad savetovališta za trudnice, koja su danas najprihvatljiviji vid i način kontrole, a postoje pri domovima zdravlja, pri dispanzerima za žene i pri ginekološko-akušerskim stacionarskim ustanovama.

U ovakva savetovališta trudnica dolazi već na početku trudnoće radi utvrđivanja postojanja i starosti trudnoće.

Kada prvi put dođe u savetovalište, svakoj trudnici se otvara list kontrole trudnoće sa potrebnim generalijama.

 

Svakoj trudnici treba izvršiti internistički pregled, uputiti je stomatologu radi pregleda i eventualnog lečenja zuba.

Takođe, vrlo važan je pregled dojki, naročito bradavica, koje mogu biti nepravilne, pored ostalog – veoma osetljive, zaravljene – uvučene, tada treba nastojati da se još pre porođaja, redovnom masažom izvuku i formiraju, da očvrsnu, kako bi se izbegla pojava ragada u puerperijumu.

Takođe, trudnicu treba podvrgnuti akušerskom pregledu, a kod odmakle trudnoće odrediti položaj, smeštaj, stav i držanje ploda i slušati njegove srčane tonove.

Ako se pri kontroli primete znaci predstojeće pojave neke od graviditetnih toksikoza, odgovarajućom ishranom odnosno dijetom i terapijom, nastoji se da se postojeći simptomi odstrane i pojava toksikoze izbegne, u suprotnom ako se primete bilo kakve nepravilnosti, trudnica se upućuje u bolnicu na ginekološko odeljenje.

Isto tako, što je posebno značajno za trudnice i plod, ako se posumnja da bi spontani vaginalni porođaj iz bilo kog razloga bio težak ili nemoguć, bilo da je reč o suženoj karlici majke, velikoj nesrazmeri između ploda i karlice majke, ili o nekim bolestima trudnice, trudnicu treba odmah smestiti u bolnicu.

Savetovalište za trudnice, je pre svega profilaktička ustanova u kojoj se istovremeno vrše trijaža trudnica sa nepravilnostima u toku trudnoće.

U cilju profilakse, savetovalište za trudnice treba da daje trudnicama uputstva za ishranu, život i rad u toku trudnoće.

Ono treba da je u vezi sa dijetetičarem, kome će po potrebi upućivati trudnice radi određivanja posebne dijete.

Isto tako lekar i babice u savetovalištu treba da deluju i na održavanju psihičkih stabilnosti trudnice i da je fizički i psihički pripremaju za porođaj, što se postiže kroz psiho-fizičku pripremu turdnica.

Iako turdnice znaju da je to fiziološki čin, one ga se u velikoj meri i plaše, jer su priče o jakim bolovima i komplikacijama u vezi sa njim nataložene u njihovoj svesti.

Na teorijskim časovima trudnica se upoznaje sa osnovnim elementima iz normalne fiziologije trudnoće i porođaja.

Pripremljene i istrenirane na gimnastičkim časovima, one imaju da štede snagu u porođaju i da racionalno koriste svoje mišiće i sarađuju sa babicom i lekarom.

Treniraju se trbušni, leđni, grudni i nožni mišići. Osim toga trudnice uvežbavaju i disanje i napinjanje, a takođe i relaksaciju pojedinih grupa mišića.

 

 

 

 

Poštovanjem svih principa sačuvaćemo porodilju i plod od svakog neprijatnog iznenađenja i opasnosti i postićićemo rađanje zdravog, zrelog i donešenog i za život sposobnog novorođenčeta.

 

ULOGA MAJKE,
ZBOG POSEBNIH BIOLOŠKIH ZADATAKA,
KOJE JE PRIRODA PODARILA,
SPECIFIČNIJA JE,
ZNAČAJNIJA I ODGOVORNIJA!!!


Autor:
Svetlana Bukonja
viša ginekološko-akušerska sestra